Jak powinny być skonstruowane oświadczenia sprawcy kolizji drogowej?

Zdarzenia drogowe najczęściej wiążą się ze stresem. Nawet mała kolizja bywa dla kierowców nieprzyjemnym zdarzeniem. Równocześnie przy takich wydarzeniach nie można zapominać o pewnych formalnościach, które mają znaczenie między innymi z punktu widzenia wymagań stawianych przez ubezpieczycieli. Z tego powodu warto posiadać wiedzę o tym, co powinno się przygotować w kontekście dokumentów w momencie wystąpienia kolizji. Pozwala to w sytuacji, gdy wystąpił kolizja podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście przygotowania dokumentów w odpowiedni sposób. Istotne jest między innymi prawidłowe przygotowanie oświadczenia przez sprawcę kolizji. Daje to duże korzyści, gdyż nie wymaga wzywania policji. W ten sposób można znacznie szybciej oddalić się z miejsca kolizji. Wynika to między innymi z tego, że czas oczekiwania na policję może być długi. Równocześnie trzeba się liczyć również z koniecznością przeprowadzenia znacznie bardziej rozbudowanych procedur. Takie formalności są dużo bardziej skomplikowane, co oczywiście przekłada się na czas, który trzeba spędzić w miejscu kolizji. Często może okazać się, że zepsuje to wszystkie plany na dany dzień. Natomiast oświadczenie sprawcy kolizji drogowej może być przygotowane znacznie szybciej.

Jak praktycznie wygląda spisywanie oświadczenia?

Wiele stłuczek, czy kolizji na drogach nie jest poważnych. Dotyczy to między innymi otarć lakieru, czy zderzeń samochodów przy bardzo niskich prędkościach. Wówczas nie dochodzi do bardzo poważnych sytuacji na drogach. Jednak kierowca, który jest poszkodowany chce skorzystać z odszkodowania. Z tego powodu niezbędne jest przygotowanie przynajmniej oświadczenia sprawcy kolizji. Pozwala to nie wzywać policji, ale bardzo ważne jest, aby oświadczenie zostało odpowiednio przygotowane. Ma to znaczenie z punktu widzenia tego, czy ubezpieczyciel uzna sposób jego przygotowania. Równocześnie przy uszkodzeniach samochodu, które nie są poważne zdarza się, że sprawca kolizji chce samodzielnie opłacić ich usunięcie. Wówczas taka informacja musi znaleźć się na stworzonym oświadczeniu sprawcy kolizji. Dodatkowo posiadanie takiego dokumenty pozwala w razie wystąpienia usterek po dłuższym okresie, skorzystać z możliwości starania się o odszkodowanie.

Prawidłowego przygotowanie oświadczenie sprawcy kolizji musi obejmować przede wszystkim dane kierowców i właścicieli aut. Takie dane powinny być szczegółowe. Następnie trzeba wpisać dane pojazdów, a także numery polis OC. Dopiero po spisaniu takich danych, można przejść do stworzenia opisu przebiegu kolizji. Oczywiście przebieg zdarzenia musi być ustalony przez obu kierowców. Gdy nie można polubownie załatwić tej sprawy, wówczas trzeba będzie wezwać policję, która ustali przebieg zdarzenia. Natomiast, gdy obaj kierowcy zgadzają się, co do przebiegu zdarzenia, wówczas można je opisać w oświadczeniu sprawcy kolizji. W takim opisie trzeba również umieścić informacje, które dotyczą między innymi tego, jakie zniszczenia wystąpiły w pojeździe. Gdy są świadkowie zdarzenia, wówczas dobrym rozwiązaniem jest spisanie również ich zeznań. Zapisać trzeba, także dane świadków.