Samochody używane drożeją co powoduje, że rośnie sprzedaż używanych części

Ostatnie lata nie są zbyt przyjazne dla kierowców, którzy planują wymianę samochodu. Auta używane regularnie drożeją i osiągają bardzo wysokie ceny. Co ciekawe trend ten ma również wpływ na rynek części samochodowych. Tam również pojawiły się podwyżki, a ponadto coraz częściej kupowane są używane części, które niekonieczne są najlepszym wyborem.

Jak wygląda sytuacja na rynku samochodów używanych?

Obecnie w naszym kraju rynek aut używanych znajduje się w dość kiepskim stanie z perspektywy osób chcących zakupić samochód osobowy. Podwyżki cen są naprawdę wysokie i w tym momencie mediana cen aut używanych w naszym kraju wynosi 23 tysiące złotych, co jest wręcz ogromnym wynikiem. Kiepsko wygląda również sytuacja dotycząca aut kupowanych na kredyt. Średnia cena tych z drugiej ręki finansowanych poprzez kredyt wzrosła o 40% względem sytuacji przed pandemią koronawirusa i wynosi ponad 53 tysiące złotych.

Sytuacja na rynku wtórnym jest jeszcze gorsza, gdy spojrzymy na to jakie auta są sprzedawane. Ich mediana wieku oraz przebiegu regularnie rośnie i to pomimo wyższych cen, które w teorii powinny oznaczać, że na rynek trafiają coraz lepsze auta używane. Tak jednak nie jest.

Z czego wynika sytuacja na rynku wtórnym?

Powodów obecnego stanu rynku wtórnego w naszym kraju jest naprawdę wiele. Wszystko na dobre rozpoczęło się w 2020 roku wraz z wybuchem pandemii koronawirusa. Wtedy branża motoryzacyjna na pewien czas weszła w okres stagnacji, gdyż wiele osób odłożyło zakup samochodu na później z racji na niepewną sytuację ekonomiczną. Ten w naszym kraju skończył się jednak dość szybko.

Samochody używane w Polsce podczas pandemii zaczęły zyskiwać na popularności, gdyż wiele osób uznało, że w czasach gdy ważny jest dystans społeczny znacznie bezpieczniej będzie przemieszczać się za pomocą samochodu, który pozwala na odizolowanie się od reszty uczestników ruchu zamiast jeżdżenia w komunikacji miejskiej, która jest pełna ludzi i rzadko dezynfekowana. Popyt na używane samochody zaczął więc rosnąć.

Jak doskonale wiadomo rosnący popyt ma wpływ na ceny. Do tego dołączyła jednak coraz mniejsza podaż samochodów używanych. Te na rynek trafiają bowiem w wyniku wymiany samochodów na nowsze modele. Sprzedaż nowych aut jednak spadła zarówno w naszym kraju, jak i poza naszymi granicami skąd pochodzi wiele samochodów używanych. Z racji na mniejszą sprzedaż nowych aut, mniej pojazdów trafiło na rynek wtórny, a to jeszcze bardziej przyczyniło się do gwałtownego wzrostu cen, który widzimy dzisiaj i który raczej nie zamierza się zatrzymać.

Kiedy trend wzrostowy się zakończy?

Tak naprawdę, by ceny samochodów używanych wróciły do normy musiałby wydarzyć się cud. Jest jednak szansa, że wzrost znacząco zwolni lub się zatrzyma. Trzeba jednak poczekać do momentu, w którym branża motoryzacyjna stanie na nogi i sprzedaż wróci do normy. W tym celu zaspokojone musi zostać zapotrzebowanie na półprzewodniki. Wpierw mówiono, że szansa na to jest już w około połowie 2022 roku. Tak się jednak nie stało i znaczna większość producentów przewiduje, że sytuacja względnie wróci do normy dopiero w roku 2023. Do wtedy szans na poprawę sytuacji zbytnio nie ma.

Jak sytuacja branży motoryzacyjnej wpływa na rynek części samochodowych?

To jak obecna sytuacja wpływa na rynek części można łatwo zweryfikować za pomocą danych. Te mówią o tym, że właściciele starszych, kilkunastoletnich pojazdów chętniej sięgają po części używane bądź regenerowane. Z racji na to, że przeciętne auto używane w naszym kraju wpisuje się w definicję kilkunastoletniego to można założyć, iż sprzedaż używanych części będzie rosnąć i częściowo już to się dzieje. Sytuacja na rynku części samochodowych jest również wynikiem pandemii koronawirusa i jej następstw. Łańcuchy dostaw zostały przerwane lub częściowo załamane, co wpływa na dostępność nowych części, a także na ich ceny, a to jest bardzo ważnym czynnikiem dla właścicieli starszych pojazdów, którzy niechętnie decydują się na naprawy warte znaczącą część wartości ich używanego samochodu.