Rosną ceny aut używanych

Ostatnie lata są bardzo trudne dla polskiego rynku wtórnego i kierowców zainteresowanych zakupem samochodu z drugiej ręki. Mimo pewnego uspokojenia w ostatnich miesiącach ceny wciąż potrafią znacząco rosnąć. Oto dane dotyczące polskiego rynku wtórnego w sierpniu 2023 roku.

Bardzo wysoka mediana cen samochodów używanych

Jak co miesiąc grupa AAA Auto w swoim barometrze dostarczyła wiele cennych informacji na temat stanu polskiego rynku wtórnego. Nie są to jednak wieści bardzo optymistyczne. Zacznijmy od samej mediany cen aut używanych, która w sierpniu 2023 roku okazała się bardzo wysoka. Ukształtowała się na poziomie 32 900 złotych. Jest to wynik wyższy aż o 1 700 złotych niż w trakcie lipca 2023 roku.

Oczywiście najwyższą wartość osiąga w województwie mazowieckim, gdzie mediana wynosi 40 500 zł. Powyżej ogólnopolskiego poziomu znajduje się też województwo śląskie (35 900 zł), wielkopolskie (33 000 zł), małopolskie (33 995 zł) oraz pomorskie (32 998 zł).

Najniższe wartości mediana cen aut używanych osiągnęła w województwie warmińsko-mazurskim. Mowa tu o kwocie rzędu 25 000 zł. Nieco wyższa jest w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, a także zachodniopomorskim. Wynosi tam 25 900 złotych.

Inne dane dotyczące polskiego rynku wtórnego

Mediana to niejedyna informacja dotycząca polskiego rynku wtórnego, którą warto się zainteresować. Bardzo istotna jest też ilość ofert. W sierpniu 2023 roku było ich 200 058. Jest to wynik lepszy o 6 176 ogłoszeń niż w lipcu. Wedle analizy wzrost liczby ogłoszeń nie jest jednak w pełni dobrą informacją. Wszystko przez sporą liczbę oszustów, którzy na sprzedaż wystawiają tak zwane samochody-widmo.

Termin ten odnosi się do ogłoszeń o sprzedaży aut, które tak naprawdę nie istnieją. Oszuści wybierają odpowiednie zdjęcia, a także tworzą ogłoszenie mające przyciągnąć jak najwięcej potencjalnych kupców. Robią to na przykład poprzez bardzo atrakcyjną cenę. Wtedy rozpoczyna się polowanie na najbardziej naiwnych kierowców. Oszuści zarabiają na tych osobach, które są gotowe wpłacić zadatek lub nawet całą kwotę za auto bez podpisywania żadnej umowy.

Bardzo pozytywnie wypadają inne informacje, czyli mediana przebiegu oraz rocznika produkcji. W przypadku liczby kilometrów na liczniku wynosi ona 177 000 kilometrów. Jest to wynik dużo lepszy niż w wielu miesiącach na przykład minionego roku. To samo dotyczy mediany wieku. Samochody osobowe na polskim rynku wtórnym są coraz młodsze. Widać to właśnie po tej statystyce. Mediana rocznika produkcji w sierpniu 2023 roku wyniosła 11,7 lat. Najniższa jest w województwie mazowieckim, gdzie wynosi 10,2 lat.

Zaskoczeń nie ma zbyt wielu, jeśli chodzi o listę najpopularniejszych modeli z drugiej ręki. Najczęściej sprzedawanym samochodem używanym jest Opel Astra. Drugie miejsce zajmuje Volkswagen Golf, a podium zamyka Audi A4. Na kolejnych pozycjach spotkamy BMW serii 3, Volkswagena Passata, Forda Focusa, Skodę Octavię, BMW serii 5, Audi A6, a także Opla Corsę. Jest to więc bardzo dobrze znana dziesiątka. Nazwy tych modeli regularnie powtarzają się w tego typu zestawieniach, czy też na listach najchętniej importowanych samochodów z drugiej ręki.

Dlaczego ceny aut rosną?

W większości wypadków wyższa podaż oznacza spadki cen. W wypadku sierpnia 2023 roku na rynku wtórnym spotkaliśmy się jednak z zupełnie odwrotną sytuacją. Z czego to wynika? Powodów jest całkiem sporo. Jeden z nich to inflacja. Ceny dóbr, czy podstawowych usług regularnie rosną. Dlatego po prostu musi to oddziaływać na koszt zakupu samochodów z drugiej ręki.

Spory wpływ ma też rosnący udział młodych samochodów w polskim rynku wtórnym. Statystyki zebrane przez AAA Auto pokazują, że aż 14 742 auta używane nie mają przebiegu wyższego niż 20 000 km, a także rocznikowo mają maksymalnie 1,7 roku. Odpowiadają więc za 6% rynku. Ich liczba dość znacząco wzrosła w porównaniu z lipcem 2023 roku, gdy było ich 13 922. Takie samochody są naturalnie dużo więcej warte, dzięki czemu skutecznie podwyższają medianę.