Polski rynek samochodowy
Rynek samochodowy w Polsce jest jednym z największych na kontynencie europejskim. W 2017 r. sprzedano około 2 mln nowych samochodów, a łączna liczba pojazdów poruszających się po polskich drogach wyniosła ponad 13 mln. Oznacza to, że na 1 mln mieszkańców przypada w Polsce ponad 1 mln zarejestrowanych samochodów.
Głównymi czynnikami wpływającymi na sprzedaż samochodów w Polsce są:
– wzrost liczby ludności (Polska ma rosnącą liczbę ludności);
– dobra sytuacja gospodarcza (Polska należy do najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie);
– niskie stopy procentowe (dane za ubiegłe lata);
– wysoki poziom importu z Europy Zachodniej;
– popularność programów leasingowych (leasing stał się w Polsce bardzo popularny).
Główną przyczyną tego wzrostu jest wzrost popytu na importowane samochody używane i pojazdy użytkowe. Te dwa segmenty odnotowują silny wzrost od 2012 roku ze względu na ich niskie ceny w porównaniu z nowymi pojazdami.
Samochody z polskich salonów
W ostatnich latach krajowy rynek motoryzacyjny przeszedł dosyć mocne zmiany – mimo ciągle najwyższej liczby rejestracji aut używanych, nowe modele z salonów stały się wśród Polaków coraz bardziej popularne. Sytuacja gospodarcza była w miarę spokojna i mogliśmy sobie pozwolić na zakup droższych i bardziej komfortowych aut.
Najpopularniejszymi markami samochodów w Polsce są Toyota, Volkswagen, Skoda i Hyundai. Te marki od lat dominują na polskim rynku i trudno sobie wyobrazić dzień, w którym stracą swoją pozycję.
Ostatnie dane statystyczne pokazują, że zmieniła się jedynie pozycja lidera – Skoda, która od lat zajmowała pierwsze miejsce w sprzedaży, została zepchnięta na drugą pozycję przez Toyotę. Najpopularniejsze modele wśród topowych marek to między innymi Toyota Corolla, Skoda Octavia, Hyundai i30, Volkswagen T-Roc, Toyota Yaris czy Skoda Fabia.
Auta używane
Sytuacja jednak w ostatnim czasie diametralnie się zmieniła. Nie ma już właściwie możliwości zakupu auta od ręki w salonie, a czas oczekiwania na nowy model wynosi czasem nawet 11 miesięcy. Coraz więcej Polaków znowu decyduje się na używane auta. Jednak i tu poszukują modeli, które są warte swojej ceny, a ważnym kryterium stało się pochodzenie samochodu. Już nie interesują nas tak bardzo samochody osobowe z Niemiec – większą wartość mają auta, które pochodzą z polskich salonów.
Dzięki temu łatwiej jest sprawdzić rzetelną historię takiego pojazdu, mamy co do niego pewność i wiemy, czy był należycie zadbany i serwisowany. To faktycznie zwiększa wartość pojazdu, ale wielu z nas godzi się na to głównie dla świętego spokoju po zakupie auta. Omija nas wówczas cały stres związany z ukrytymi przez nierzetelnych sprzedawców wad pojazdu i od razu możemy się cieszyć swoim nowym nabytkiem.