Ile aut osobowych przypada statystycznie na rodzinę w Europie?
O czym świadczą wskaźniki samochodów na 1000 mieszkańców czy na rodzinę?
Z pewnością nie wywoła w was zdziwienia fakt, że z roku na rok na całym świecie przybywa samochodów. Choć wiele osób porzuca jazdę autem na rzecz komunikacji zbiorowej czy innych środków transportu, wszystko to jest równoważone albo przez nowych kierowców, albo osoby, które kupują drugie lub kolejne auto. Statystyki mówią jasno – liczba zarejestrowanych samochodów rośnie, na przykład w Polsce. Idealnie są w stanie pokazać nam to statystyki oferowane przez Główny Urząd Statystyczny.
Jeszcze w 2015 roku liczba zarejestrowanych samochodów osobowych w naszym kraju wynosiła dokładnie 20 723 423 egzemplarze. Obecnie zaś liczba ta uległa naprawdę znacznemu powiększeniu i wynosi aż 25 113 862 sztuki. Widać więc jak na dłoni, że nawet pandemia koronawirusa nie zdążyła spowolnić naprawdę imponującego wzrostu. Dopiero gdy zostaną zebrane dane z 2022 roku, tendencja wzrostowa może zostać trochę zahamowana biorąc pod uwagę najnowsze dane serwowane nam z miesiąca na miesiąc. Co jednak mówią nam takie wskaźniki, jak liczba aut na 1000 mieszkańców czy na jedną rodzinę w danym państwie?
Najczęściej tego typu zestawienia mają na celu ukazanie poziomu zmotoryzowania danego państwa, co za pomocą takich pomiarów jest o wiele łatwiejsze niż po prostu wzięcie liczby pojazdów – większy kraj pod kątem liczby ludności będzie mieć bowiem naturalnie więcej samochodów. Nie ma tutaj raczej większych aluzji względem ogólnego dobrobytu czy poziomu życia w kraju. Ba, w wielu przypadkach bycie na górze tabeli wcale nie niesie za sobą pozytywnych wniosków, lecz do tego jeszcze dojdziemy.
Jak wygląda ogólna sytuacja dotycząca statystyki aut na rodzinę w Europie?
Jeżeli chodzi o statystykę dotyczącą liczby aut na 1000 mieszkańców, średnia unijna wynosi w tym przypadku 569. Oznacza to, że jeden samochód przypada na trochę mniej niż dwóch mieszkańców Unii Europejskiej. Co ciekawe, jedynie osiem państw członkowskich może pochwalić się zrównaniem się lub przebiciem tej średniej. Są to kolejno Austria, Francja, Niemcy, Słowenia, Estonia, Polska, Włochy oraz Luksemburg. W najmniejszym państwie Unii na 1000 mieszkańców przypada aż 694 aut. Najgorszej zaś ta statystyka wygląda w Łotwie, gdzie wskaźnik ten wynosi 342.
Co zaś w przypadku samochodów w gospodarstwach domowych? W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się procenty, by określić, jaka część rodzin posiada auta. W tym przypadku fotel lidera posiada Francja, gdzie samochód jest w posiadaniu 85 procent rodzin. Kolejne miejsce zajmuje Szwecja, w której jeden samochód posiada 82,6 procent gospodarstw domowych. Następnie w rankingu znajdziemy Słowenię ze wskaźnikiem 81,9 procent, zaś czołową piątkę uzupełniają Austria oraz Finlandia.
Jak Polska wypada na tle europejskiej konkurencji?
Jak już zostało to wspomniane wyżej, Polska pod kątem liczby samochodów na 1000 mieszkańców zajmuje 3. miejsce z liczbą 642 pojazdów. Jeżeli jednak spojrzymy na procent rodzin, które posiadają chociaż jeden samochód, znajdujemy się… w dolnej połówce zestawienia. Pokazuje to, że nasz wynik podbijają bardzo mocno gospodarstwa domowe, które są w posiadaniu co najmniej dwóch pojazdów, a to dość mocno zakrzywia rzeczywistość. W niej bowiem tylko 66,2 procent polskich rodzin może pochwalić się posiadaniem chociaż jednego auta, co plasuje nas, poza wymienionymi wyżej krajami, za Holandią czy Belgią. Martwić może dodatkowo fakt, że w Unii Europejskiej nikt tak bardzo nie lubi starych aut, jak my. Możemy „pochwalić się” największym procentowym udziałem ponad dwudziestoletnich aut w ruchu drogowym, w przypadku takiego tematu, jak samochody używane mamy jedną z największych median wieku w Europie (12,7 lat), a tylko około 5 procent wszystkich aut na szych drogach to te młodsze niż 5 lat. To właśnie stare samochody, które na Zachodzie są wykorzystywane coraz rzadziej, tak bardzo zawyżają te niechlubne wskaźniki.