Czy samochody hybrydowe są ekologiczne?

Największym tematem w branży motoryzacyjnej, a z pewnością w jej europejskiej części jest ekologia. Unia Europejska, która ma spory wpływ na kształt europejskiego rynku motoryzacyjnego, stara się bowiem jak najbardziej zredukować wpływ branży motoryzacyjnej na środowisko. Przez lata producenci próbowali to robić na przykład poprzez wprowadzanie samochodów hybrydowych. Czy są one w rzeczywistości takie ekologiczne?

Rodzaje aut hybrydowych

By dobrze zrozumieć to, czy auta hybrydowe są ekologiczne, wpierw trzeba poznać ich typy, gdyż w to w dużej mierze od tego zależy wpływ samochodu na środowisko. Wyróżnia się trzy główne typy hybryd i różnią się one przede wszystkim konstrukcją jednostki napędowej. W ostatnich latach coraz częściej mamy jednak do czynienia z zupełnie nowym, czwartym typem. Tych aut jest jednak bardzo mało i można wspomnieć o nich na samym początku

Samochody elektryczne wzbogacone o silnik spalinowy

Jest to pewien rodzaj samochodu hybrydowego, który charakteryzuje się tym, że koła są napędzane tylko i wyłącznie przez jednostkę elektryczną. Silnik spalinowy w takich samochodach służy bowiem jedynie do zasilania baterii, która następnie służy jednostce elektrycznej. Przykładem może być BMW i3 RE, czyli Range Extender, w którym zamontowano niewielki silnik spalinowy dość istotnie wydłużający zasięg auta.

Nowy pomysł na takie auto zaprezentował też ostatnio Nissan, a mianowicie hybrydy e-power. Są to samochody hybrydowe, w których moc zapewnia silnik elektryczny, lecz energia do jego zasilenia jest dostarczana przez normalnej wielkości jednostkę spalinową. W ten sposób można osiągnąć podobne osiągi, co w aucie spalinowym, lecz zużywając mniej paliwa.

Miękkie hybrydy — MHEV

Miękkie hybrydy z prawdziwymi hybrydami tak w zasadzie mają niewiele wspólnego. Jednostki określane skrótem MHEV są bowiem tak naprawdę silnikami spalinowymi, które wzbogacono o niewielką jednostkę elektryczną dysponującą niewielką mocą. Jej zadaniem zazwyczaj jest zasilanie niektórych elementów auta i zastępowanie alternatora, a do tego czasem może pomagać w przyspieszaniu.

„Pełne” hybrydy — HEV

Tutaj mamy już do czynienia z właściwymi hybrydami, na których swoją potęgę zbudowała na przykład Toyota. Są to auta, w których silnik spalinowy działa równolegle z jednostką elektryczną, a sam silnik elektryczny wystarcza do przejechania bardzo niewielkich odległości bez uruchamiania jednostki spalinowej.

Hybrydy plug-in — PHEV

Hybrydy plug-in mają z kolei być pomostem łączącym zwykłe hybrydy i auta elektryczne. W nich montowany jest bowiem pełnoprawny silnik elektryczny, a do tego niewielka bateria. W ten sposób można jeździć w jednym z trzech trybów. Kilkadziesiąt kilometrów da się przejechać tylko na elektryku, a oprócz tego do wyboru jest jazda w trybie hybrydowym lub tylko z udziałem silnika spalinowego.

Czy hybrydy są ekologiczne?

Na sam start z jakichkolwiek rozmów o ekologii można wyłączyć miękkie hybrydy. Ich wpływ na ilość spalanego paliwa i tym samym na to, ile emitujemy spalin, jest bowiem marginalny. W innych rodzajach jednostek hybrydowych sprawa wygląda już nieco inaczej.

Hybrydy są zdecydowanie ekologiczne w miastach. Tam zarówno jednostki HEV, jak i hybrydy plug-in są w stanie emitować nawet o 33% dwutlenku węgla mniej od swoich spalinowych odpowiedników. To jest już całkiem spora różnica i zdecydowanie w miastach hybrydy mają pozytywny wpływ na obniżanie emisji szkodliwych spalin.

Gorzej sprawa wygląda na trasach. Tak naprawdę jednostki hybrydowe emitują podobne ilości dwutlenku węgla na trasie, co samochody spalinowe, przez co ich używanie w takim miejscu nie jest tak ekologiczne.

Nie można zapominać również o tym, że hybrydy PHEV to tak naprawdę sposób na oszukiwanie norm emisji spalin. Przez źle opracowany system testowania spalania i emisji spalin emitują one wedle pochodzących z takich testów danych nawet ponad 3-krotnie mniej dwutlenku węgla, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Nie oznacza to, że hybrydy PHEV nie są ekologiczne. Przy odpowiednim ich wykorzystywaniu jest to bowiem możliwe, trzeba jednak sporo korzystać z silnika elektrycznego.