W polskich fabrykach spada produkcja samochodów
Od momentu obalenia komunizmu, w Polsce pojawiło się wiele fabryk zagranicznych producentów, a nasz kraj stał się dość ważnym punktem na mapie europejskiej motoryzacji. Choć oczywiście nasz kraj nie posiada żadnej własnej marki (wyjątkiem może być w przyszłości Izera, lecz jej losy są dość kręte), tak polskie fabryki posiadają Volkswagen, Mercedes czy koncern Stellantis. Niestety wszelkie problemy, z którymi aktualnie boryka się przemysł motoryzacyjny, uderzają również i w nasz kraj. Polskie fabryki w ostatnim czasie produkują mniej samochodów, tak samo jak inne placówki tego typu na świecie.
Jakie fabryki samochodów znajdują się w Polsce?
W naszym kraju możemy znaleźć naprawdę wiele fabryk czołowych światowych producentów, którzy tworzą w nich swoje samochody osobowe oraz dostawcze. W całej Polsce działa kilka takich placówek, choć oczywiście spora ich ilość znajduje się na południu naszego kraju. Prześledźmy jednak, gdzie znajdują się fabryki i pod czyją opieką się aktualnie znajdują.
Zacznijmy od koncerny Volkswagena, który posiada swoje fabryki kolejno w Poznaniu oraz Wrześni. W znacznym stopniu produkowane są tam samochody dostawcze, rzadziej zaś osobowe, lecz w historii także możemy odnotować takie przypadku. Fabryki zostały sprzedane koncernowi VAG w 1993 roku, a według danych na rok 2018 zatrudniają one aż 11 tysięcy osób.
Kolejnymi ważnymi punktami na motoryzacyjnej mapie Polski bez wątpienia są Tychy oraz Bielsko-Biała. Tam też znajdują się fabryki superkoncernu Stellantis, który nie tak dawno temu powstał w wyniku fuzji FCA (Fiat Chrysler Automobiles) oraz Groupe PSA (Peugeot Societe Anonyme). W tych zakładach, według stanu z 2016 roku, pracuje lekko ponad 3000 osób, a produkcja opiera się na Fiatach 500 oraz Lancii Ypsilon.
Kolejnymi zakładami podchodzącym pod konglomerat Stellantis są te znajdujące się w Gliwicach oraz ponownie w Tychach. Należą one do marki Opel i tam też przez naprawdę wiele lat tworzona była legendarna Astra. Obecnie tworzone są tam pojazdy dostawcze. Fabryki zostały założone w 1996 roku i zatrudniają ponad 3300 pracowników. Mówiąc o dużych producentach nie można również nie wspomnieć o fabryce Mercedesa pod Jaworem w województwie dolnośląskim. Tam jednak nie są tworzone żadne samochody, a praca skupiona jest wokół jednostek napędowych oraz baterii do samochodów elektrycznych.
Statystyki polskich fabryk w pierwszym kwartale 2022 roku
Każdego roku w Polsce produkowanych jest setki tysięcy samochodów, lecz dobrymi statystykami zachwiać mogą problemy, z jakimi boryka się aktualnie branża motoryzacyjna. Zanim jednak o nich wspomnimy, warto jest rzucić okiem na wyniki produkcyjne polskich oddziałów, gdyż niestety nie są one najlepsze. Polska tym samym wpisuje się w ogólnoświatowy trend, który na ten moment trudno jest niestety odmienić.
Sytuację możemy bardzo dobrze zaobserwować, biorąc pod uwagę zakłady Volkswagena znajdujące się, jak już wspomnieliśmy, w Poznaniu oraz we Wrześni. W pierwszym kwartale 2022 roku z tych fabryk wyjechało łącznie 40 900 aut. Nowe samochody, które trafiły do sprzedaży w analogicznym okresie w 2021 roku, to 55 800 sztuk. Jest to naprawdę ogromna różnica, wynosząca 26,7 procenta. Podobnie prezentują się dane dostarczone przez placówkę Stellantis w Tychach. Tam spadek wyniósł aż 41,6 procenta – w pierwszych trzech miesiącach roku 2022 taśmy produkcyjne opuściło zaledwie 32 350 samochodów.
Przyczyny problemów polskich fabryk
Oczywiście problemy polskich fabryk są bardzo ściśle związane z obecną sytuacją na świecie. Pandemia koronawirusa, nie licząc pierwotnych lockdownów i wstrzymywania działania fabryk, zadziałały trochę niczym bomby z opóźnionym zapłonem. Dopiero teraz widać, jak mocno nadwyrężone zostały łańcuchy dostaw, a także jak bolesne okazują się braki w takich podzespołach, jak półprzewodniki, czipy czy wiązki elektryczne. Złą sytuację jak na złość potęguje w dodatku rosyjska inwazja na Ukrainę. To właśnie dlatego fabryki nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie muszą aktualnie zmagać się z olbrzymimi problemami.