Jak rozwija się rynek samochodów osobowych w Europie w ostatnich 10 latach?

Choć w ostatnich czasach nadeszło sporo kryzysów, rynek samochodów osobowych wciąż ma się dobrze. Dotyczy to także całej Europy, gdzie sprzedaje się wciąż dużo samochodów nowych. Jednak rynki których krajów radzą sobie najlepiej? W jakim kierunku zmierza sprzedaż samochodów osobowych?

Jak rozwija się rynek aut osobowych w Europie?

W związku z tym, że samochody osobowe cały czas są niezwykle popularne, ich rynek się rozwija. Widać to przede wszystkim w Europie, gdzie sprzedaż ciągle jest niesamowicie wysoka. Różnego rodzaju trendy widać na przykładach poszczególnych krajów, ponieważ niemal wszędzie jest inaczej. W jednym kraju bardziej popularne mogą być auta kompaktowe, w innym SUV-y, a gdzieś indziej na szczycie list popularności są elektryki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku Europy trendy nie zmieniają się w błyskawicznym tempie.

Moda zmienia się raczej powoli i stopniowo. Wpływ ma na to przede wszystkim fakt różnorodności. W przypadku krajów skandynawskich wybierają one przykładowo coraz więcej aut elektrycznych. Widać to przede wszystkim na przykładzie Norwegii. Pomimo tego wiele państw Europy Środkowej i Południowej, na razie nie stawia na tego typu rozwiązania. Tam najlepiej sprzedają się samochody spalinowej średniej wielkości, które nadają się zarówno do miasta, jak i w trasę.

Jeśli chodzi o auta używane, ich też pojawia się coraz więcej. Przede wszystkim poszukiwane są auta kilkuletnie, które nadal są w miarę nowoczesne, jednak stały się znacznie bardziej przystępne w zakupie. Posłużą one przez wiele lat, a jednocześnie wyglądają świeżo, na czym zależy wielu ludziom. Warto o tym pamiętać, ponieważ zakup takiego modelu może okazać się niezwykle opłacalny. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić.

Rynki, których krajów radzą sobie najlepiej?

Pod względem samej sprzedaży aut nowych, należy wyróżnić przede wszystkim rynki zachodnie. To właśnie tam najwięcej osób decyduje się na zakup tego typu samochodów. Widać to przede wszystkim na przykładzie Niemiec, gdzie sprzedaje się około 2,5 miliona nowych samochodów rocznie. To znakomity wynik, który został osiągnięty przede wszystkim dzięki rozbudowanemu rynkowi własnych samochodów. Na listach sprzedaży króluje Volkswagen, Opel czy Audi.

W krajach zachodnich najlepsze wyniki pod względem sprzedanych samochodów nowych notują też Wielka Brytania czy Francja. Kraje te również mają niezwykle rozbudowany przemysł i infrastrukturę drogową. Są to jedne z najważniejszych czynników, które wpływają na sprzedaż samochodów w danym kraju. W związku z tym warto je rozwijać, ponieważ w dłuższej perspektywie napędzają one sprzedaż samochodów w danym kraju. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań drogowych jest w nich bardzo przyjemne.

Pod względem sprzedaży samochodów używanych, rynek jest niezwykle rozbudowany w Niemczech. Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć mnóstwo ofert zarówno aut klasycznych, jak i nowoczesnych. Dzięki temu każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Niemcy są też jednym z najpopularniejszych eksporterów samochodów używanych. Auta z tego kraju często trafiają na wschód, a w tym także do Polski.

Czy samochody elektryczne szybko staną się popularniejsze od spalinowych?

Patrząc na trendy dotyczące sprzedaży samochodów nowych, ciężko nie zwrócić uwagi na nowy trend dotyczący aut elektrycznych. Sprzedaje się ich coraz więcej przede wszystkim w Skandynawii. Podobną modę można zauważyć na niemal wszystkich rynkach. W związku z tym bardzo prawdopodobne, że już niedługo faktycznie auta na prąd staną się bardziej popularne od spalinowych. Ciężko wskazać konkretny rok, jednak z pewnością stanie się to już w tej dekadzie.

Jest to również związane z nowymi przepisami, według których zakup nowych aut z silnikiem spalinowym będzie niemożliwy. W związku z tym wielu producentów już teraz określiło, że wycofa z oferty samochody z silnikami benzynowymi i diesla. W ten sposób nie będzie ich można kupić na wybranych rynkach. Nie jest to oczywiście natychmiastowa sprawa, jednak tego typu rozwiązania wejdą w życie już w tej dekadzie.